Maja_Florczykowska
Maja Florczykowska
Prowadząca warsztaty rękodzieła

Rękodziełem, a w szczególności tworzeniem biżuterii i tkactwem Maja zajmuje się na co dzień, czego skutki pokazuje na swojej stronie internetowej silverillion.pl. Biżuterię tworzy głównie w technice wire wrapping, bardzo czasochłonnej i niezwykle pochłaniającej. W tej dziedzinie jest samoukiem. Jej druga ogromna pasja to tkactwo. Do tkania używa własnoręcznie sprzędzionej i pofarbowanej wełny. Ukończyła kurs kwalifikacyjny Akademii Łucznica w dziadzinie tkactwa artystycznego.
W wolnych chwilach wykonuje tłumaczenia z języka polskiego na angielski i na odwrót.

„Poszukiwania trwały długo. Najpierw koraliki, arabskie i afrykańskie etniczne wzory, zaraz potem hipisowskie bransoletki z koralików czeskich, indiańskie amulety i miseczki Indian Hopi. Bransoletki przyjaźni z kolorowej muliny. I jeszcze wszystkie pestki, muszelki i kamyczki, łączone na różne sposoby.
Świat zmieniał się, dla mnie oznaczało to dostępność coraz bardziej różnorodnych materiałów i narzędzi: sizal i bawełniany knot zapraszały do zapisywania węzełkami większych powierzchni.
Internet pozwolił podpatrywać dalej; przyszły frywolitki, fillet, nowe sposoby łączenia koralików, nowe narzędzia.
Spełniła się moja wielka tęsknota; z własnoręcznie uprzędzionej i ufarbowanej wełny, na ogromnej ramie przytwierdzonej do ściany pokoju tkałam gobelin.
Aż wreszcie przyszedł czas na spełnienie marzenia, które nie-wiadomo-czemu tak długo wydawało się niedotykalne. Srebro i miedź, kamienie, kryształy, koraliki i łańcuszki przyszły na wyciągnięcie ręki i same mi się śnią. Splatanie ich w amulety to ogromny spokój. I uśmiech, który wplata się pomiędzy wszystkie srebrne i miedziane sploty. Dostałam go, a teraz przekazuję dalej. Niech się niesie.”
– z uśmiechem, Maja.