magdalena_samojlik
Magdalena Samojlik
Instruktorka tańca hula

Magdalena Samojlik ma 29 lat i to, co robi na co dzień, związane jest z jej pasją. Tą pasją są – Hawaje. Kultura, tradycja i historia z tym zakątkiem świata związana. Jak sama opowiada, jej hawajscy nauczyciele ukazali jej Hawaje jako pełne mocy i magii, piękne miejsce na Ziemi. Nauczyli rozumieć i szanować przyrodę i zjawiska w niej zachodzące oraz rolę i miejsce człowieka na rodzimej planecie. Te pozytywne idee na co dzień stara się przekazać mieszkańcom Białegostoku.

Wiedzę na temat kultury hawajskiej zdobywała na wykładach i warsztatach tradycyjnego masażu lomi, automasażu, tańca hula, śpiewu oli i gry na pahu oraz ipu heke u kumu (nauczyciela) Susan Pa’iniu Floyd oraz loea (mistrza) Franka Kawaikapuokalani Hewetta, a także nauczyciela kultury hawajskiej Joshua Lanakila Mangauila podczas regularnych podróży na Hawaje i warsztatów w Polsce. Tu ukończyła kursy I – IV stopnia (praktykant i instruktor) i w marcu 2008 r. na Hawajach, po ukończeniu kursu V stopnia, otrzymała tytuł Kino Mana Teacher Training. Teraz umiejętnościami, wiedzą i pozytywnym nastawieniem do życia i świata, jakie zdobyła podczas tej intensywnej nauki, dzieli się z innymi.

„Noszę to piękno w swoim sercu i staram się przeszczepić je na białostocki grunt, tworząc tu „małe Hawaje”. Zwracam uwagę na bogactwo, magię i piękno egzotycznej przyrody, by nauczać miłości do rodzimej ziemi i kultury słowiańskiej, które swych założeniach są sobie bliskie. Bycie nauczycielem oznacza dla mnie dawanie pozytywnych wzorców i bezgraniczne dzielenie się hawajską wiedzą o miłości do Ziemi i ludzi – mówi. – Uczę tańca hula i masażu lomi lomi nui, a w wolnych chwilach własnoręcznie wykonuję hawajskie bębny i flety nosowe oraz tradycyjne stroje. Zainspirowana przez hawajskiego nauczyciela, Lanakilę zgłębiam wiedzę na temat kultury słowiańskiej. Założyłam i sprawuję piecze artystyczną nad zespołami egzotycznego tańca hula, śpiewu oli i gry na bębnach pahu oraz ipu, a także ukulele.” – opowiada o swojej pasji Magdalena Samojlik.