brama_poznania_plus50

NIE STARZEJE SIĘ TEN, KTO NIE MA NA TO CZASU

– Beniamin Franklin.

20 października w Centrum Interpretacji Dziedzictwa Brama Poznania odbyło się seminarium z cyklu „Odbiorcy instytucji kultury” p.t. „Senior w instytucji kultury – instytucje kultury dla seniora”, w którym uczestniczyły Halina Szuchnicka, Elżbieta Żukowska i ja, Elżbieta Zych.

Brama Poznania, prócz wspaniałej multimedialnej ekspozycji o historii Ostrowa Tumskiego, oferuje szeroką gamę zajęć edukacyjnych dla szkół, prowadzi turystykę kulturową, ekomuzeum, organizuje różne szkolenia dla pracowników instytucji kultury. Również seniorzy mogą wziąć udział w warsztatach edukacyjnych, obejrzeć ekspozycję z przewodnikiem (w wielu punktach są siedziska), oraz – nowość – wspólne warsztaty dla dziadków i wnuków. Raz w miesiącu, w wybrane soboty odbywają się zajęcia dla całych rodzin p.t. „Sprzedawcy wspomnień”. Organizowane są też spotkania z ludźmi, którzy z pasją prezentują swoje zainteresowania.

By zwiększyć uczestnictwo seniorów w życiu społecznym miasta trzeba poznać ich potrzeby i oczekiwania i tworzyć „miejsca przyjazne seniorom”, biorąc pod uwagę różne czynniki, choćby odpłatność. Miejsce przyjazne to takie, gdzie seniorzy w przyjemnej atmosferze mogą spotykać się, rozmawiać na ciekawe tematy, rozwijać i wykorzystywać wiedzę i umiejętności, dzielić się doświadczeniem, robić rzeczy potrzebne.

Instytucje kultury powinny prowadzić takie działania, by wykorzystać energię, pasję i doświadczenie seniorów, ale też inspirować do przyswajania nowej wiedzy, przełamując wątpliwości i obawy co do wieku i ośmieszenia się. Przy okazji: ageizm – to dyskryminacja ze względu na wiek. Oferta zajęć i imprez powinna być tak interesująca, by hasło „SENIORZE, MASZ WYBÓR!” wskazywało jednoznacznie: nie siedź bezczynnie w domu, skoro możesz przyjemnie i wartościowo spędzić czas.