OPERA I FILHARMONIA PODLASKA, PODLEŚNA 2
festiwal
23.07.2017 (niedziela) 20:00
Metamorfozy na klawesyn, fortepian i strunę laserową. Zapowiedź Festiwalu
Koncert anonsujący 9. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej im. Julitty Sleńdzińskiej, to muzyka minionych epok odczytywana z perspektywy wykonawców współczesnych. Eksperymentalny projekt wg scenariusza Anny Urszuli Kucharskiej. Dialog trójki instrumentalistów. Na jednej scenie koncertować będą: Jan Krzysztof Broja – fortepian, Anna Urszula Kucharska – klawesyn, Osmo Nadir – struna laserowa, efekty świetlne.
W programie: Jean-Henri d’Anglebert, Louis Couperin, Claude Debussy, transkrypcje i improwizacje wykonawców.
Bezpośredni link do wydarzenia: /https://www.facebook.com/events/204000470129901/
I link do naszej strony: http://galeriaslendzinskich.pl/
WARYŃSKIEGO 24A
koncert
30.07.2017 (niedziela) 12:00
Julitta Sleńdzińska in memoriam. Anna i Amadeusz Buczyńscy
„Imieniny Julitty” – ilustrowany recital na klawesyn oraz skrzypce w wykonaniu Anny Krzysztofik-Buczyńskiej, Amadeusza Michała Buczyńskiego i familii. W programie utwory: Antonio Solera, François Couperina i Jean-Marie Leclaira.
Anna Krzysztofik-Buczyńska – ukończyła z wyróżnieniem PSM I st. im. I. J. Paderewskiego w Tarnowskich Górach w klasie fortepianu H. Gacki-Krzysztofik, OSM I i II st. w Bytomiu w klasie M. Zegalskiej oraz studia magisterskie i podyplomowe w białostockiej Filii AMFC, w klasie J. Kadłubiskiego. Naukę gry na klawesynie rozpoczęła na tej samej uczelni pod kierunkiem P. Wilczyńskiego, a następnie E. Adamczyk. W 2008 ukończyła z wyróżnieniem studia na UMFC w Białymstoku w klasie L. Stawarz. Jako pianistka i klawesynistka pracuje na stanowisku adiunkta na UMFC w Warszawie – Wydział Instrumentalno-Pedagogiczny w Białymstoku. Jest współzałożycielką Zespołu Muzyki Dawnej Consort 415. Gra w Orkiestrze Symfonicznej Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku, realizując tam partie fortepianu, klawesynu, czelesty i organów. Wykonuje muzykę od XVI-wiecznej do współczesności.
Amadeusz Michał Buczyński – urodził się w Elblągu. Tam ukończył PSM w klasie skrzypiec M. Wójcickiego oraz Liceum Muzyczne w klasie J. Hazuki. Następnie studiował w Filii AMFC w Białymstoku w klasie S. Kuka. Jest laureatem wielu konkursów skrzypcowych, m.in. II nagroda na Pomorskich Spotkaniach Muzycznych w Szczecinie, III nagroda na Ogólnopolskich Przesłuchaniach w Elblągu. Uczestniczył też w kursach skrzypcowych u wybitnych profesorów, m.in. M. Ławrynowicza, J. Kaliszewskiej, K. Węgrzyna, W. Marschnera, A. Mathaus. Przez wiele lat był koncertmistrzem w orkiestrze szkolnej, a następnie akademickiej. Aktualnie jest członkiem Orkiestry Opery i Filharmonii Podlaskiej. W trakcie studiów zaczął rozwijać swoje zamiłowanie do muzyki dawnej koncertując w różnych zespołach z B. Sawicką, A. Sapiechą, L. Stawarz, C. Szyfmanem, M. Toporowskim, P. Wilczyńskim. Jest koncertmistrzem założonego przez siebie w 2002 zespołu muzyki dawnej Consort 415, przy Operze i Filharmonii Podlaskiej. Gra na skrzypcach będących kopią instrumentu Stradivariusa z 1715 (własność OiFP).
RÓŻNE MIEJSCA
festiwal
30.07 ― 6.08.2017
9. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej im. Julitty Sleńdzińskiej
Tegoroczna 9. edycja Festiwalu Muzyki Dawnej ma charakter szczególny, ze względu na jubileuszowy Rok Julitty Sleńdzińskiej. Tematyka wydarzeń festiwalowych dotyczy tradycji Wykonawstwa Historycznie Poinformowanego. Festiwalowe koncerty i spektakle są rodzajem hołdu złożonego prekursorom tego ruchu wykonawczego. Tytuł Festiwalu – „Krótka historia historyczności” – nawiązuje do książki Bruce’a Haynesa: „The End of Early Music”, która stawia śmiałą tezę: muzyka dawna, będąc już częścią naszego życia koncertowego, właśnie przestaje być muzyką „dawną”.
Tegoroczny program obejmuje repertuar od XII do XVIII wieku. W propozycjach koncertowych znajdziemy m.in. muzykę średniowieczną w wykonaniu prominentnego szwajcarskiego zespołu Ensemble Peregrina oraz występ pierwszego koncertmistrza legendarnego brytyjskiego zespołu The English Concert – Simon’a Standage’a.
Wydarzeniom koncertowym towarzyszyć będą wykłady, w których muzycy i badacze opowiedzą o nowo odkrytych dziełach muzyki dawnej.
Szczegółowy program Festiwalu znajduje się w oddzielnych materiałach promocyjnych dostępnych w Galerii im. Sleńdzińskich w Białymstoku.
Link do facebooka Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Dawnej:
I link do naszej strony: http://galeriaslendzinskich.pl/