Zajęcia prowadzi Magdalena Samojlik
hula_810x450

Zespół hawajskiego tańca hula „Moe Hawai” („Sen Hawajów”) założyła i prowadzi Magdalena Samojlik – wielka miłośniczka i propagatorka kultury hawajskiej na Podlasiu. Zespół „Moe Hawaii” liczy 13 osób i pracuje systematycznie od 4 lat. Tworzą go panie w wieku 60 – 73 lata – słuchaczki i członkinie Stowarzyszenia Akademia plus 50.

Zespołowi „Moe Hawaii” akompaniuje na żywo grupa dziewcząt z zespołu „Hoku Ala” („Wschodząca Gwiazda”). Wykonują muzykę na tradycyjnych instrumentach oraz śpiewają w języku hawajskim. Dzięki takiemu połączeniu utworzył się skład międzypokoleniowy.

W tańcu hula zawarta jest esencja filozofii ludu archipelagu hawajskiego oraz ponadczasowe prawa. Hula rezonuje ze słowiańską duszą. Nam tańczącym hula daje radość, uśmiech, odwagę, wyprostowaną sylwetkę, dowartościowanie i mile spędzony czas.

Moe_Hawaii-1

Zespół czynnie uczestniczy w wielu imprezach organizowanych przez Stowarzyszenie Akademia plus 50, inne organizacje pozarządowe i instytucje kulturalne, białostockie osiedlowe domy kultury oraz podczas festynów na terenie Białegostoku i Podlasia. Grupa dała się już poznać publiczności nie tylko na terenie województwa ale również w Polsce.

W latach ubiegłych zespół tańca hawajskiego „Moe Hawaii” uczestniczył w Juwenaliach zajmując kolejno pierwsze (2010 r.) i trzecie (2011 r.) miejsca. W kwietniu 2012 r. zdobył specjalne wyróżnienie na festiwalu seniorów w Łodzi „Piernikalia 2012”. W październiku 2012 r. grupa uczestniczyła po raz kolejny w Juwenaliach III Wieku w Warszawie gdzie otrzymała specjalne wyróżnienie. Natomiast w listopadzie 2012 r. zespół otrzymał pierwsze miejsce podczas Ogólnopolskiego Przeglądu Amatorskiej Twórczości Artystycznej Seniorów – Teraz My.

W dniu 26.02.2014 r. zespół brał udział w Miejskim Przeglądzie Dorobku Artystycznego Seniorów „SENIORADA 2014″ organizowanym przez Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów Zarząd Okręgowy w Białymstoku, gdzie zajął pierwsze miejsce w kategorii tańców i uzyskał nominację do ogólnopolskiego Przeglądu w Bydgoszczy.

W 2015 roku Panie z Moe Hawaii brały udział w VIII Międzynarodowym Festiwalu Muzyki, Sztuki i Folkloru Podlaska Oktawa Kultur.