Zajęcia prowadzi Halina Sołomianko
Gimnastyka_korekcyjna_Solomianko

W 2009 roku, w ramach Akademii plus 50, Pani Halina Sołomianko zaczęła prowadzić gimnastykę umownie zwaną „korekcyjną”. Salę udostępnił jej Dom Kultury „Zachęta” na osiedlu Piasta. W tym miejscu panie spotykały się przez kilka kolejnych lat. W 2012 roku gimnastyka przeniosła się do Klubu „Krokus” (ul. Słonecznikowa), a od dwóch lat gości w Klubie „Jubilat” na Antoniuku. W zajęciach uczestniczą Panie (Panów było dwóch w różnym czasie – „zaliczyli” dosłownie kilka spotkań) z Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Akademii 50+ oraz mieszkanki okolicznych osiedli. Najstarsza uczestniczka zajęć dobiega lat osiemdziesięciu. Liczba osób biorąca udział w gimnastyce jest różna – od kilku, do nawet kilkudziesięciu. Warte podkreślenia jest natomiast to, że utworzyła się stała grupa, która niezależnie od miejsca spotkań, od początku towarzyszy Pani Halinie w cotygodniowych ćwiczeniach.

Aktywni seniorzy doceniają dobroczynny wpływ różnego rodzaju zajęć usprawniających na nasze ciało, gdyż każda osoba systematycznie ćwicząca jest zdrowsza, weselsza, chętna do podejmowania różnych wyzwań na własną miarę i otwarta na drugiego człowieka.

Gimnastyka dla seniorów rządzi się swoimi prawami. Ćwiczenia nie powinny być siłowe, nie mogą obciążać stawów, kręgosłupa ani nadmiernie pobudzać akcji serca. Podstawą ćwiczeń jest rozciąganie i rozluźnianie mięśni z jednoczesnym kontrolowaniem spokojnego i rytmicznego oddychania. Bardzo istotne jest też zwracanie uwagi na ewentualne zagrożenia, obserwowanie jak nasze ciało reaguje na wysiłek oraz wykonywanie ćwiczeń we własnym, spokojnym tempie.

Zestaw ćwiczeń jest bardzo szeroki, na każdych zajęciach można wykorzystać różne ich warianty tak, by nie stały się one monotonne, gdyż powoduje to zniechęcenie i porzucenie gimnastyki. Szczególną uwagę Pani Halina zwraca też, ażeby na każdych zajęciach były elementy usprawniające kręgosłup oraz stawy – są to bowiem największe bolączki u seniorów oraz bardzo przydatne ćwiczenia na równowagę.

Gimnastyka_korekcyjna_Solomianko_1