cudzoziemka_plus_50

W CZYTELNI SŁÓW od września 2014 spotykają się raz w miesiącu miłośnicy literatury pięknej przez duże „P” i rozmawiają swobodnie o wybranej przez siebie książce.

Uczestnicy obywatelskiego klubu kochających książki po dyskusji o „Sońce” Ignacego Karpowicza podjęli decyzję o tym, aby porozmawiać jeszcze raz o niespełnionej miłości, która determinuje całe przyszłe życie. Wybór padł na „Cudzoziemkę”.

„Skrzypce to początek całego mego nieszczęścia – mawiała później Róża. – Cóż za głupia śmiałość, co za podłość zniszczyć komuś życie, wyrwać z domu, z gimnazjum! (jakie ja miałam stopnie! żeby nie arytmetyka, na pewno skończyłabym z cyfrą, u nas w Taganrogu gimnazjum było pod protektoratem gubernatorowej). Od przyjaciół oderwać! z dobrego ustalonego bytu! I dlaczego? Dlatego, że starej pannie, że Luizie, tej od siedmiu boleści, zachciało się „polskie dziecię ratować”. A także swój sławetny ród gwiazdą artystyczną ozdobić. Ojciec, znaczy się, był bohater narodowy, kamrat Napoleona, a bratanica, ot, pierwszą polską skrzypaczką będzie! (…)” (cudzoziemka.klp.pl)

“Cudzoziemka” – to jedno z najwybitniejszych dzieł w dorobku literackim Marii Kuncewiczowej; jest to jedna z najwybitniejszych w dwudziestoleciu międzywojennym powieści psychologicznych. Trochę już niestety zapomniana.

W przyjaznej klubowej atmosferze przy kawie, herbacie i ciastku porozmawiamy, poczytamy wybrane fragmenty książki i wybierzemy lekturę na czerwcowe spotkanie w CZYTELNI SŁÓW. Mamy już wstępną propozycję – jest nią „Drach” Szczepana Twardocha.

Wszystkie spotkania w CZYTELNI SŁÓW są otwarte dla wszystkich zainteresowanych. Przewidziane są jak zwykle mini konkursy i nagrody książkowe, ufundowane przez naszych Partnerów.

Organizatorami spotkania są dwie białostockie organizacje pozarządowe: Stowarzyszenie Szukamy Polski i Akademia plus 50. Partnerami są: Polskie Radio Białystok i program „Czytamy książki” Doroty Sokołowskiej, Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku oraz Stowarzyszenie Ku Dobrej Nadziei.

Spotykamy się w kawiarni „W Starym Kinie” (dawne kino „Syrena”) w piątek 8 maja o 17:00.